Подготвителната група за училище е общо-психологическа и личностна подготовка за училищно обучение .В ЧОУ „Феникс 2020” тя е неразделна част от цялостния образователен и възпитателен процес. Основната ни задача е цялостно разгръщане на потенциала на детската личност – физически, духовно, емоционално; развитие на индивидуалността и формирането на пълноценни,автономни личности.
Целите на подготвителна група в ЧОУ „Феникс 2020”са:
Осъществяване на плавен и спокоен преход към началния етап.
Развитие на критично мислене и на функционалната грамотност на децата.
Получаване на нови знания и изграждане на умения и навици,необходими в началното образование.
Откриване и стимулиране на образователния потенциал,любов и уважение към личността на всяко дете.
Придобиване на социална, познавателна и специална подготовка, гарантираща емоционална интелигентност и комуникативна компетентност на децата.
Надграждане и затвърждаване качествата на всяко дете.
За да осъществим целите си ние от ЧОУ „Феникс 2020” залагаме на следните подходи:
1. Субект-субектният подход, в чиято основа стои взаимодействието между дете-учител-родител.
2. Личностно-хуманен – Взаимодействаме с детето като със значима личност, с уважение и достойнство.Оказваме му помощ и подкрепа съобразявайки се с потребностите и интересите му. В работата си подхождаме с разбирането, че всяко дете е уникално, има свой собствен темп на развитие и сензитивност. Опитваме се да опознаем силните страни и потенциала на всяко дете, върху които да изградим педагогическото взаимодействие.
3. Игрови подход – На детето се осигурява активна позиция чрез участие в разнообразни игрови дейности с подходящо физическо, емоционално и интелектуално натоварване; стимулиране на контакти и общуване в различни формални и неформални обединения.
4. Рефлексивно-ситуационен – Използвайки този подход даваме възможност на децата да участват в различни съвместни практически дейности и така да осмислят образователното съдържание и да усвоят трайни и оперативни знания и умения.
5. Компетентностен подход – Детето трябва да се намира в действителна ситуация на цялостно учене – в която то да е включено емоционално, интелектуално и в която да развива цялата си личност и интелигентност, а не отделни компоненти.
6. Индивидуален подход – Чрез използването на индивидуалният подход създаваме благоприятни възможности за развитие на познавателните сили, активност и дарби на всяко дете.
В следващата статия ще разгледаме какви са знанията и уменията, които децата трябва да имат преди първи клас по всеки предмет.
Автор: Г-жа Дияна Димитрова, учител Подготвителна група